Araç Sürücülerine Uyarı! Trafikte Yeni Dönem Başlıyor

Trafik kazalarının artmasının ardından trafikte yeni bir dönemin başlatılması ve yeni önlemlerin alınması için harekete geçildi. Açıklanan yeni sisteme göre interaktif dönemin başlatılmasına karar verildi.

Araç sürücülerinin son yıllarda trafik sorunlarından dolayı yaşadıkları problemler tekrar gündeme getirdi. Özellikle ülkemizde motorlu trafik taşıtı kullanımının yoğun bir şekilde gerçekleşiyor olması çeşitli kazaları da beraberinde getiriyor. Dünya sıralamasına göre detaylı bir araştırma yapıldığında en çok trafik kazasının yaşandığı ülkelerin başında Türkiye geliyor. Kazaları önleyebilmek için uzun zamandır çeşitli sistemler üzerinde çalışma yapılıyordu. Sonunda çalışmalar sonuç verdi ve interaktif trafik döneminin başlayacağı yönünde açıklamalar yapıldı.

Sürekli kontrol altında tutulan ve yenilenen Hız Denetleme sistemi ile Trafik Denetleme Sistemi verilen mücadelelere rağmen kazaları önleme konusunda yetersiz kalıyor. Her geçen gün trafiğe çıkan araç sayısının artmasından dolayı kaza oranları da artıyor. Son 11 yıldır günlük trafik verilerine bakıldığında her gün 13 kişinin trafik kazası sebebiyle öldüğünü ortaya koymuş oldu. Emniyet Genel Müdürlüğü durumun ciddiyetini gündeme taşıyarak İstanbul Ticaret Üniversitesi ile bir çalışma içerisine girdi. Geliştirilen İnteraktif uyarı ve denetim siste sürücülere yol, hava ve trafik hakkında çeşitli bilgiler verecek. Sürücülerin verilecek bilgilere göre daha dikkatli olmaları sağlanacak. Hız limiti konusunda da vatandaşların daha dikkatli olmaları için çeşitli uyarılarla müdahalede bulunacak sistem trafik kurallarının daha etkin biçimde korunmasını sağlayacak.

Trafik kazalarında insan faktörünün çok önemli olmasından dolayı bu oranı azaltarak insan faktörünün de azaltılması planlanıyor. Araçlara takılacak olan sistem sayesinde sürücülere yapılacak uyarılarla kazaların önemli ölçüde engellenmesi planlanıyor. Projenin hayata geçirilmesi ve kullanımının yaygınlaşmasının ardından hız sistemlerinin etkisini kaybedeceği konuşuluyor.