Sürücü Kurslarına Yeni Düzenleme!

Sürücü kursu açmak isteyenlere artık nüfus şartı geldi! Nüfusu 10 binin altında olan yerlerde artık sürücü kursu açılamayacak. 10 bin ila 20 bin arası nüfusu sahip yerlerde 1 adet sürücü kursu, 20 bin ila 30 bin arasındaki nüfusa sahip yerlerde 2, 30 bin ila 50 bin arasında nüfusa sahip olan yerlerde 3, 50 binden sonraki her 50 bin kişilik nüfusa sahip yerlerde ise 3’er kursa açılmasına izin verilecek.

Düz Vitesle Ehliyet Alamayana Yeni Fırsat!

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik ile birlikte artık düz vitesten ehliyet almak için başvurup, dört sınavı da geçemeyen sürücü adaylarının çilesine son verilecek. Kursiyerler, sınava girip 4 kez girip başarısız olan adayların otomatik vites sertifikası alabilmesi için başvuru yapabilecekler. Bu sayede aday, ikinci 4 sınav hakkını otomatik vitesli otomobiller ile geçmeye çalışacak.

E-Sınav İle Ehliyet Almak

Yapılan düzenlemelere yeni eklenen kararlardan bir tanesi de teorik sınava, artık elektronik sınav ile giriş yapılabilmesi olacak. Sınava elektronik ortamda girmek isteyen kursiyerler başvurularını bu yönde gerçekleştirerek ehliyet sınavına e-sınav olarak katılabilecekler. Teorik sınavda başarısız olan sürücü adayları, bir sonraki sınav için 15 gün ila 45 gün arasındaki süreçte başvuru yapıp, randevu alarak katılım sağlayabilecekler. Bu süre içerisinde başvuru yapmayan adayların sınav haklarından bir tanesi silinecek.

Yapılan düzenlemenin bir diğer kapsamı ise; üniversite ve yüksekokullar ile lise ve dengi okullarda eğitim görürken zorunlu trafik ve çevre, ilk yardım ve araç tekniği derslerini başarı ile tamamlayan adaylar, bu başarılarını belgelendirmeleri halinde, belgelendirdikleri sınavdan muaf tutulacaklar.

 

TÜİK’in yıllık nüfus istatistiklerine göre nüfusu;

  • 10.000-20.000 arası olan ilçelerde bir,
  • 20.001-30.000 arası olan ilçelerde iki,
  • 30.001-50.000 arası olan ilçelerde üç,
  • 50.000’den sonraki her 50.000 nüfus için ise üç sürücü kursu açılmasına izin verilecek.