Taşıt Kredisinden Hangi Belgeler Gerekli?

Araba, motosiklet ve benzeri gibi araç alımlarında bankaların sunduğu taşıt kredilerinden faydalanabilirsiniz. Bu kredilerinden faydalanmak için bankanın kredi kapsamında istediği belgeleri getirmeniz gerekmektedir. Her bankanın istediği belgeler genel olarak aynıdır. Belgeleri, ilk başvuru yapma aşamasında getirdiğiniz kredi alma süreciniz de hızlanmış olur. Şimdi taşıt kredisinden bankaların hangi belgeleri istediğine hep birlikte bakalım.

Taşıt Kredisinde Gerekli Olan Belgeler

Taşıt kredisinde istenilen belgeler ile bankalar müşterilerinin kredi risk raporunu çıkarırlar. Kredi risk raporu ile bireyin kredi alıp alamayacağı belirlenir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda bireylere dönüş yapılır. Kredi risk raporunun çıkarılması, kredinin değerlendirilmesi ve bireylere geri dönüş yapılması ortalama 1 hafta sürmektedir. Ancak gelişen teknolojik alt yapı ile bu işlemlerin daha kısa sürede gerçekleşmesi de mümkündür. Peki hani belgeler istenir?

Bireysel Taşıt Kredisi;

-Nüfus Cüzdanı  ( Nüfus cüzdanı yerine ehliyet ya da pasaportta geçerli olmaktadır.)

-Aylık net geliri göstere doküman

-Serbest meslek sahibi müşterilerin vergi levhası getirmeleri gerekmekte

-Yeni araba alanların proforma fatura, ikinci el araba alan müşterilerin ise ruhsat

Ticari Taşıt Kredisi;

-Şirket ortaklarının kimlik cüzdanları

-Gelir tablosu

-Son vergi levhası ile ticaret sicil gazetesi

-İmza sirküleri

-Faaliyet dokümanı

Bu belgeleri yanınıza alarak bankaların sunduğu taşıt kredilerinden yararlanabilirsiniz.  Bankalar, bu belgeleri değerlendirip, kredi başvuru sonucunu size bildirecektir. Bankalar genel olarak ilk başvuruda kefil talep etmemektedir. Ancak incelemelerin sonucunda kefil istenebilmektedir.