Ziraat Bankası Arsa Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İmarlı veya imarsız farketmeden tüm arsa alımları için bazı bankalar arsa kredisi kampanyaları düzenlerler. Eğer arsa imarlı ise üzerine ipotek konulur, imarlı değilse sizin sahip olduğunuz başka bir taşınmaz üzerine ipotek konulur.

Ziraat Bankası’da bu kapsamda arsa kredisi sunar. Vade süreleri bankadan bankaya değişiklik gösterir. Ziraat maksimum 60 ay olarak belirlemiştir. Arsa kredilerinde arsanın net değerinin tamamı kadar kredi verilmez. Yine bu özellik bankadan bankaya göre değişiklik gösterir. Ziraat Bankası bu oranı yüzde 50 olarak belirlemiştir. Peki Ziraat Bankası Arsa Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası Arsa Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası’nın 60 ay vadeli olarak sunduğu arsa kredisi için başvurular yalnızca banka şubelerinden yapılır.  Arsa kredisi almak için mobil uygulama, internet bankacılığı ya da ATM, Çağrı Merkezi gibi kanallardan başvuru gerçekleşmez. Başvuru için şubelere gidip, birebir görüşme yapılması gerekir. Çünkü fazlasıyla detaylı bir kredi türüdür.

İlk aşamada satın alınan ya da alınacak olan arsa ekspertiz sürecine sokulur. Arsanın değeri belirlenir. Sonrasında ise verilecek maksimum kredi belirlenir, ödeme planları yapılır. Ödeme planlarında çok titiz davranan Ziraat Bankası, uygun ödeme planları düzenleme için uğraşır.

Başvuru sürecinde belgelerin eksiksiz olması zorunludur. Bireysel ihtiyaç kredisinden istenilen belgelere ek olarak arsanın evrakları istenir. Arsa evrakları ekspertiz süreci ve ipotek için talep edilir. Başvuru formunun eksiksiz, tam doldurulması sonraki işlemlerin hızlı gerçekleşmesi için önemlidir. Yani ne kadar eksiksiz, tam evrak ve doküman getirir ve doldurursanız, finansman almanız ve arsaya sahip olmanız o kadar hızlı gerçekleşir.